foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Z przyjemnością witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łysych i zapraszamy do jej poznania. Jest to strona poświęcona szkole - jej uczniom, nauczycielom oraz rodzicom a także osobom zainteresowanym życiem naszej szkoły. Liczymy, że dzięki częstym odwiedzinom witryny, łatwo będzie zorientować się, czym żyje nasza społeczność i jakie sukcesy odnoszą uczniowie.

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych

Od 26 stycznia do 31 marca 2023 r. została przeprowadzona w naszej szkole innowacja „My i Oni – ciekawe spotkanie kultur”. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych oraz gościnnie uczennica ósmej klasy niemieckiej szkoły podstawowej.

Inspiracją do powstania tejże innowacji było zainteresowanie uczniów nauką języka naszych zachodnich sąsiadów oraz ich kulturą.

Wspólne poznawanie tradycji i obyczajowości obcego kraju to nie tylko zdobywanie wiedzy w tym zakresie, ale także doskonały sposób na kształcenie kompetencji językowych uczniów w atrakcyjnej formule oraz ukazanie celowości uczenia się języka, dzięki któremu uczeń w obcym kraju będzie mógł swobodnie funkcjonować.

Uczennica szkoły Oberschule Juist, Donna Magull przedstawiła w języku niemieckim naszym uczniom realia życia w małej miejscowości, z której ona pochodzi. Poruszyła przy tym takie tematy jak: system edukacji w Niemczech, hobby, spędzanie czasu wolnego, geografia Niemiec, praca jako wartość. Podsumowaniem jej prezentacji był quiz Kahoot, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie uczestniczący w projekcie, bardzo dobrze sobie z nim radząc. Najlepsi otrzymali nagrody. Następnie odbyła się część nieformalna, w której uczniowie mogli porozmawiać z Donną w warunkach autentycznych podczas przerw śródlekcyjnych na korytarzu szkolnym i wymienić się doświadczeniami.

Bardzo ważna okazała się również podczas projektu komunikacja pomiędzy uczniami naszej szkoły a uczennicą z Niemiec. Zauważyli oni bowiem różnice kulturowe i obyczajowe w codziennym funkcjonowaniu.

Poznawanie innej kultury w sposób autentyczny miało na celu uwrażliwienie młodych ludzi na różnorodność obyczajową innych nacji oraz uczenie tolerancji wobec nich.

Założeniem programowym tejże innowacji była również korelacja wiadomości i umiejętności z zakresu języka niemieckiego, języka polskiego, geografii, matematyki, historii, muzyki, informatyki, w-f-u oraz wos-u. Łączenie w czasie spotkań zagadnień z tych dziedzin miało na celu ukazanie uczniom procesu uczenia się języka także w oparciu o inne dziedziny wiedzy oraz zachęcenie do poszerzania własnych horyzontów.

W ramach innowacji uczniowie podejmowali różne działania, m.in. tworzyli prezentacje o Polsce, o naszym regionie, stworzyli film o szkole, uczyli się niemieckich piosenek, a potem ćwiczyli sztukę prezentacji. Uczeń Filip Zwierciadłowski sprawdził też zagadnienie trybu rozkazującego z języka niemieckiego podając kilkanaście komend ćwiczeń fizycznych, z którymi jego koledzy i koleżanki poradzili sobie doskonale.

Uczennica szkoły niemieckiej Donna Magull mogła uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z matematyki przygotowanych przez panią Teresę Kaczmarczyk oraz lekcji historii, podczas której pan Sławomir Zawalich przedstawił zarys stosunków polsko-niemieckich. Uczennica była pod wielkim wrażeniem prowadzonych zajęć.

W ramach innowacji uczniowie bawili się również na wspólnej dyskotece przy polskiej i niemieckiej muzyce.

Zwieńczeniem działań projektowych była wycieczka do Warszawy, podczas której uczniowie obejrzeli film w technologii 5d, wspólnie bawili się na kręgielni, zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przeszli ulicami Starego Miasta.

Innowacja pt. „My i Oni – ciekawe spotkanie kultur” była przedsięwzięciem, dzięki któremu uczniowie mieli możliwość poznania nowej kultury, łamania stereotypów, kontaktu z żywym językiem oraz nawiązania nowych znajomości, ale myślę, że najważniejszym celem były pozostawione wspomnienia, doświadczenia i wspólnie spędzone chwile. Jak to podsumowała jedna z uczennic: „Język i jego kultura są jak instrumenty: na początku jest ciężko, ale jak już się to opanuje, to brzmi pięknie.”.

/ac/

eDZIENNIK

POMOC PSYCH. - PEDAG.

PROGRAMY I PROJEKTY

 

Znalezione obrazy dla zapytania instaling

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania talentowisko

 

 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 119 gości oraz 0 użytkowników.

Mapa Dojazdu

 

2024 Copyright Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych Rights Reserved