foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Z przyjemnością witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łysych i zapraszamy do jej poznania. Jest to strona poświęcona szkole - jej uczniom, nauczycielom oraz rodzicom a także osobom zainteresowanym życiem naszej szkoły. Liczymy, że dzięki częstym odwiedzinom witryny, łatwo będzie zorientować się, czym żyje nasza społeczność i jakie sukcesy odnoszą uczniowie.

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XX warsztatach etnograficznych „Ginące zawody” odbywających się w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. 14 września 2021 r. zajęcia i działania artystyczne kultywowane na Kurpiach od wieków mieli okazję podziwiać uczniowie klas pierwszych pod opieką: Jagody Fabiszewskiej i Sylwii Klimaszewskiej. Dwa dni później 16 września br. w warsztatach uczestniczyli uczniowie klas czwartych pod opieką: Moniki Zakrzewskiej, Elżbiety Czyż i Krystyny Ogniewskiej.

Podczas warsztatów można było dostrzec niezwykłe umiejętności twórców ludowych prezentujących różne metody wykonywania tradycyjnych produktów codziennego użytku m.in. plecionkarstwa, tkactwa, koronkarstwa, garncarstwa. Nasi uczniowie mogli spróbować swoich sił w praniu na tarze, wykonywaniu pisanek wielkanocnych tradycyjną metodą batikową, lepieniu figurek z pieczywa obrzędowego, tworzeniu ozdób z bibuły, kiercy, kwiatów, rzeźbienia w drewnie, obróbki lnu, kucia żelaza. Uczestniczy mieli także okazję nauczyć się tradycyjnych kurpiowskich tańców oraz posłuchać muzyki ludowej.

Udział w warsztatach był przyjemną i wartościową lekcją o tradycjach i życiu mieszkańców kurpiowszczyzny.

Zdjęcia z udziału w warsztatach można obejrzeć w galerii.
/ko/

 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 198 gości oraz 0 użytkowników.

Mapa Dojazdu

 

2021 Copyright Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych Rights Reserved