W piątek, 27 maja br. na terenie miejscowości Łyse odbyła się Ekologiczna Gra Terenowa pod hasłem „Powietrze – takie mam, jak o nie dbam”.
Wzięły w niej udział drużyny z terenu Gminy Łyse: Szkoła Podstawowa w Szafrankach, Szkoła Podstawowa w Zalasiu, Szkoła Podstawowa w Warmiaku, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Łysych. Gra była podsumowaniem realizowanego w bieżącym roku szkolnym Ogólnopolskiego Programu „Ekologiczna Szkoła”, którego koordynatorką była Anna Samul we współpracy z Wiolettą Śniadach.
W ramach gry uczniowie mieli do wykonania zadania ukryte pod kodami QR w ośmiu bazach rozmieszczonych na terenie miejscowości Łyse. Zadania przygotowane przez uczniów klas VII i VIII naszej szkoły były tematycznie powiązane z zanieczyszczeniem powietrza i jego ochroną. Wśród nich były quizy, wywiady, badanie natężenia ruchu, obserwacje przyrodnicze i wiele innych.
O godz. 9.00 drużyny po wylosowaniu pierwszej bazy i otrzymaniu mapy wyruszyły na trasę. Na każdym punkcie zadaniowym czekała grupa uczniów wraz opiekunem. Koordynowali oni i oceniali pracę poszczególnych drużyn. Uczestnicy musieli się też wykazać dobrą kondycją fizyczną, ponieważ bazy z zadaniami były rozmieszczone w znacznych odległościach od siebie. Liczył się czas pokonania całej trasy i ilość zdobytych punktów.
Po powrocie na miejsce zbiórki można było jeszcze zdobyć dodatkowe punkty - układając hasło z liter otrzymywanych na każdej bazie. Z tym zadaniem wszystkie drużyny poradziły sobie znakomicie. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody rywalizacja była zacięta.
Kolejnym punktem było uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie pamiątkowych dyplomów i nagród. Zwyciężył drużyna z klasy VIIIc Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łysych i otrzymała nagrodę w postaci smartwatchy.
Na zakończenie imprezy na uczestników czekała gorąca herbata, kiełbaska z grilla oraz ciasta i ciasteczka. Był czas na rozmowy, spotkania ze znajomymi, a to wszystko przy muzyce, dzięki uprzejmości i czynnej pomocy pracowników GOKSiR w Łysych.
Uwieńczeniem wszystkich zmagań był taniec Belgijka, do którego każdy z obecnych mógł się przyłączyć.
Wszyscy we wspaniałych humorach obiecali, że spotkamy się za rok na kolejnej grze terenowej.
Taka forma spędzania czasu, w której łączy się aktywność fizyczną, umysłową oraz wykorzystanie technologii informacyjnej, powinna stać się cykliczna. Sprzyja bowiem integracji społeczności szkół w gminie, a proekologiczna tematyka gry jest bardzo aktualna i warta popularyzacji wśród mieszkańców.
Serdecznie dziękujemy sponsorom: Gminie Łyse, Zakładom Mięsnym JBB, Piekarni Kurpiowskiej „Serafin”, Państwu Małgorzacie i Andrzejowi Lis, Radzie Rodziców naszej szkoły, jak również wszystkim, którzy pomogli w organizacji i sprawnym przebiegu imprezy.
Zdjęcia z przebiegu Ekologicznej Gry Terenowej znajdują się w naszej galerii.
/as/