foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Z przyjemnością witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łysych i zapraszamy do jej poznania. Jest to strona poświęcona szkole - jej uczniom, nauczycielom oraz rodzicom a także osobom zainteresowanym życiem naszej szkoły. Liczymy, że dzięki częstym odwiedzinom witryny, łatwo będzie zorientować się, czym żyje nasza społeczność i jakie sukcesy odnoszą uczniowie.

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych

W poniedziałek, 20 marca br. w naszej szkole rozpoczął się Tydzień kultury regionalnej „Skarbnica Kurpiowska”. 

Pierwszego dnia odbyły się warsztaty z wycinanki kurpiowskiej pod kierunkiem Anny Ceberek – twórczyni ludowej z terenu gminy Łyse. Uczniowie klas IVa i Va próbowali swoich sił w precyzyjnej sztuce wycinanek, korzystając z inspiracji pani Ani. Wszyscy uczestnicy warsztatów poradzili sobie świetnie otrzymując kolorowe rezultaty w formie wycinanki.

Wtorkowy poranek, czyli pierwszy dzień wiosny, uczniowie powitali historią i kulturą regionu kurpiowskiego. Kurpiowszczyzna to jeden z ciekawszych regionów etnograficznych, z ośrodkiem oryginalnej, świetnie zachowanej i kultywowanej kultury ludowej, o czym przekonywali zaproszeni goście: Irena Górska – znawczyni dialektu kurpiowskiego oraz Zdzisław Frydrych – poeta ludowy. Podczas spotkania dzieci i młodzież poznała położenie Puszczy Kurpiowskiej, historię ludności kurpiowskiej, mowę kurpiowską, zwyczaje i obrzędy na Kurpiach, kurpiowską muzykę ludową oraz zajęcia ludności kurpiowskiej. Spotkania z gośćmi nawiązywały do wspomnień związanych z patronem szkoły m.in. „Wspomnienie z Potopu – Jak Kmicic trafił na Kurpie, jak Kurpie go leczyli…” czy „Jezioro Krusko” – legendę o Królowej Bonie, a także inne ciekawe historie i opowieści z Kurpami w tle. Uczniowie uczestniczyli też w dawnych zabawach kurpiowskich „Ciucubabka” oraz „Goniony za stołem”.

Środa to kolejny dzień w stylu kurpiowskim… Tego dnia przeprowadzono warsztaty wikliniarskie, które odbyły się pod okiem doświadczonego instruktora z tej dziedziny Andrzeja Barwińskiego – twórcy ludowego z Łysych. Na spotkaniu uczniowie klasy VIa zgłębili tajniki sztuki plecionkarskiej – zapoznali się z wyposażeniem warsztatu wikliniarza, poznali różne sposoby wyplatania: sploty, zakończenia, uchwyty oraz uczyli się tworzyć proste prace. Dowiedzieli się, że do wyplatania stosuje się krzewiaste gatunki wierzb (różne gatunki). Program zajęć został stworzony tak, by uczestnicy pod okiem instruktora mogli wykonać swoją pierwszą wiklinową formę.

Zgodnie z harmonogramem, w czwartek odbyły się warsztaty dla klasy IIa oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. W roli głównej były „byśki”, czyli regionalne pieczywo obrzędowe, którego się nie spożywa, a stawia na półki lub parapety. „Byśki” w dawnych czasach stanowiły formę zabawek dla dzieci. Wykonywane są z mąki żytniej chlebowej i gorącej wody. Najczęściej mają kształt zwierzątek. Ich wyjątkowość tworzenia polega na tym, że wykonuje się je z jednego kawałka ciasta. Tego wszystkiego uczniowie dowiedzieli się zaproszonego gościa Mieczysława Kiernozka – mieszkańca Lipnik, który prowadził warsztaty z lepienia „byśków”.

Tydzień kultury regionalnej „Skarbnica Kurpiowska” został zakończony warsztatami bibułkarskimi – wykonywaniem kwiatów z bibuły do palmy wielkanocnej. Bibułkarstwo to jeden z elementów naszej kurpiowskiej tradycji. Już nasi przodkowie stosowali bibułę do tworzenia ozdobnych kwiatów. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem Haliny Bartnickiej – twórczyni ludowej, która jest ekspertem w tej dziedzinie. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas IVc oraz Vb. Uczniowie od podstaw poznawali tajniki tej niezwykłej sztuki, uczyli się samodzielnie wykonywać kwiaty z kolorowej krepiny i bibuły. Każdy uczestnik bardzo starał się, aby jego kwiatek był najpiękniejszy. Dzięki zorganizowanym warsztatom uczniowie mieli możliwość poznać dawne kurpiowskie rękodzieło ludowe oraz wykazać się swoimi zdolnościami, pomysłowością, rozwijać swoje talenty i pasje.

Celem programu innowacyjnego było zapoznanie z kulturą kurpiowską, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje regionu oraz rozbudzanie w dziecku świadomości, kim jest i skąd pochodzi. Będziemy starać się, by w kolejnych latach tak samo zachęcać i motywować nasze dzieci i młodzież do kultywowania kurpiowskich tradycji.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom prowadzącym warsztaty ze sztuki ludowej, a także za dostarczenie nam miłych wspomnień oraz dzielenie się wiedzą o kulturze naszej małej Ojczyźnie – Kurpiowszczyźnie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów. 

/ko/

eDZIENNIK

POMOC PSYCH. - PEDAG.

PROGRAMY I PROJEKTY

 

Znalezione obrazy dla zapytania instaling

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania talentowisko

 

 

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.

Mapa Dojazdu

 

2023 Copyright Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych Rights Reserved